ГЛОБАЛЬНЕ ПАРТНЕРСТВО

Глобальне партнерство проти розповсюдження зброї масового знищення засновано 27 червня 2002 року у місті Кананаскіс (Канада) спільним рішенням країн «Великої вісімки». Термін дії цієї ініціативи спочатку був розрахований до 2012 року. Основною метою – сприяння в роззброєнні Російської Федерації та інших пострадянських держав.

У 2003 році до Глобального партнерства долучилися Нідерланди, Норвегія, Польща, Швейцарія, Швеція та Фінляндія. В 2004 році в якості донорів членами Глобального партнерства стали Австралія, Бельгія, Данія, Ірландія, Чехія, Південна Корея та Нова Зеландія.

У вересні 2004 року – Україну визнано членом Глобального партнерства в якості країни-одержувача сприяння.

В період з 2002 по 2012 роки в рамках Глобального партнерства Росія одержала близько 2,4 млрд. доларів на знищення хімічної зброї та утилізацію списаних атомних підводних човнів. З 198 атомних човнів – 196 утилізовано. Кошти були виділені не лише на знищення човнів, а й на поводження з відпрацьованим ядерним паливом та радіоактивними відходами, що утворюються в процесі утилізації. Фінансувалася також реабілітація колишніх берегових технічних баз РФ.

У 2011 році на саміті «Групи восьми» в Довілі (Франція) було прийнято рішення про продовження мандату Глобального партнерства після 2012 року. Найбільш перспективними напрямами визначено ядерну, радіаційну, хімічну та біологічну безпеку; сприяння виконання третіми державами резолюції Ради Безпеки ООН 1540.

Починаючи з 2009 року у рамках Глобального партнерства в Україні успішно реалізується проект «Зняття з експлуатації опромінювальних установок та забезпечення безпечного зберігання джерел іонізуючого випромінювання». Фінансування проекту здійснюється Федеральним міністерством Німеччини з екології, захисту довкілля та безпеки реакторів (BMU). Головні виконавці робіт – Державна корпорація «Українське державне об’єднання «Радон» та Українське державне виробниче підприємство «Ізотоп». В результаті проведених робіт – зібрано 17 865 відпрацьованих ДІВ загальною активністю 1,57 петабекерель з підприємств у різних регіонах України. Наразі всі ці ДІВ розміщені на спеціалізованих підприємствах по поводженню з радіоактивними відходами державного об’єднання «Радон».

Крім того, в рамках Глобального партнерства Україні надається технічна допомога США, спрямована на підвищення безпеки відпрацьованих ДІВ шляхом реалізації проекту «Покращення збереженості відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання в Україні».

Важливим результатом реалізації цих двох проектів є те, що наразі в Україні здійснена розрядка усіх потужних опромінювальних установок наукових закладів, які довгий час не використовувалися.

Детальніше про проекти, реалізовані в рамках Глобального партнерства, читайте тут

Редакція веб-сайту Uatom.org